نام کاربری:   کلمه عبور:        کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟  |  ثبت نام
image

بهترین پناهگاه (۱ )

پناه بردن به خداوند از شر شیطان رجیم

مروری بر دعای هفدهم صحیفه سجادیه

کتاب ارزشمند و گرانقدر «صحیفه سجادیه » در واقع مجموعه ایست از دعاها و مناجات های امام علی ابن الحسین  (ع ) به درگاه خداوند عزوجل و ما می دانیم که کلام اهل بیت (ع) اقیانوس عمیق و بی انتهایی است که هر قدر بیشتر در آن به غواصی بپردازیم مروارید های بیشتر و گران بهاتری نصیبمان می گردد از جمله همین دعای هفدهم صحیفه که در همین اولین بند آن دریایی از مفاهیم و معارف عالیه پنهان گردیده و ما قصد داریم به یارای امام عصر (عج)،جرعه ای از آن را نصیب خود سازیم .

امام سجاد (ع) مناجات خویش را اینگونه ابتدا فرموده اند :

«اللهم انا نعوذبک من نزغات الشیطان الرجیم وکیده و مکائده ، و من الثقة بامانیه و مواعیده و غروره و مصائده»

پروردگارا ما به تو پناه می بریم از تبه کاریها و وسوسه های شیطان رانده شده و از حیله ها، دسیسه ها و مکرهای او و اطمینان به آرزوهای دروغین و وعده ها و فریب ها و دامهای او .

به راستی شیطان چگونه موجودیست؟

او بزرگترین دشمن انسان به شمار می آید تا آنجا که خداوند شخصا در قرآن کریم به معرفی او پرداخته و امام سجاد (ع) نیز در این مناجات از شرّ او به خداوند پناه می برد و یاری می طلبد.

شیطان در قرآن کریم اینگونه معرفی شده است:

«آنگاه که به ملائکه فرمان دادیم که بر آدم سجده کند همه آنها سجده نمودند به جز ابلیس، او که از جن بود از اطاعت خدا سرپیچی نمود. با این حال آیا شما او و ذریه اش را به جای من دوست و صاحب اختیار خود گرفته اید در صورتی که او دشمن شما است؟ این بسیار بد مبادله است(کهف/۴۹)

بعلاوه در آیات دیگری از قرآن کریم نیز انسان ها را به اینکه شیطان دشمن ایشان است تذکر داده و از پیروی ابلیس بر حذر داشته اند. از جمله در سوره اسرا آیه ۵۳ «انّ الشیطان کان للانسان عدوا مبینا»همانا شیطان دشمن آشکار انسان است .

راهکارهای شیطان :

شیطان برای آنکه دشمنی خود را در مورد بندگان اعمال نماید از ابزار و روش های بسیار متعدد و متنوعی استفاده می نماید. امام سجاد (ع) به بعضی از این روش ها اشاره فرموده اند که عبارت اند از: «نرغات» ، «کید و مکائد» ، «امانی» ، «مواعید» ، «غرور» و سرانجام «مصائد» .

ابتدا این لغات را با استفاده از قاموس قرآن ترجمه می کنیم :

«نزغات»:

جمع «نزغ» یعنی شیطان انسان را داخل امری نماید که مفسده انگیز است .

در سوره اسرا آیه ۵۳ آمده:

«ای پیامبر به بندگان من بگو در گفتار خود بهترین کلمات را به کار ببرند زیرا شیطان به واسطه گفتار زشت میانه شما را بهم زده و دشمنی پدید می آورد زیرا شیطان دشمن سرسخت انسان است

در سوره اعراف آیه ۲۰۰ نیز چنین آمده :

''و هرگاه شیطان در تو وسوسه و جنبشی پدید آورد پس به خدا پناه برید همانا او شنوا و داناست .''

در روایت آمده است که پیامبر (ص) از خداوند سوال نمود : ''پروردگارا غضب چگونه است؟ آنگاه آیه فوق نازل گشت''

منوی اصلی

ذره بین

شیاطین دو دسته اند، شیطان جن که با گفتن لاحول و لا قوة الا بالله العلی العظیم رانده می شوند و شیطان انس که با فرستادن صلوات بر پیامبر (ص) و آل او دور می شوند.

مستدرک ج5 ص342
پیامبر اکرم (ص)