نام کاربری:   کلمه عبور:        کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟  |  ثبت نام

مال اندوز

 

دیروز:

شیطانک سمت چپ: ویلای شمال،  نزدیک دریا ، مشرف به جنگل ،چه هوای پاکی ...چه سکوتی... تو به این آرامش نیاز داری بجنب تلاش کن زودتر بنای اون رو تمام کن!

شیطانک سمت راست: این ماشین آخرین مدل با این موتور قوی، صندلی راحت...  پشت فرمونش که نشستی انگار داری پرواز می کنی... حق تو هست که چنین اتومبیل مدل بالایی داشته باشی حتما اون رو بخر!

شیطانک پشت سر: این باغ همسایه چقدر سبز و خرمه...  اگر بخری بندازیش سر ویلای خودت می تونی تو خونت اسب سواری کنی!

شیطانک پیش رو: تلاش کن! سعی کن! بجنب! تا آرامش و خوشبختی راهی نیست... !

امروز:

... لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ ... مُحَمَّداً رَسُولُ اللَّه

همسایه: باورم نمیشه مرده باشه! همین دیروز دیدمش داشت برای ویلای شمالش وسیله می برد.

فامیل: من چی بگم همین دیشب به من زنگ زد پاساژی رو که قولنامه کرده ببینم.

دوست: بهش نمی آمد به این زودی سکته کنه، حیف بود... دائم می دوید و دغدغه کارای ناتمومش رو داشت... .

***

شیطان پیوسته فرزندان آدم را وسوسه می کند که: تلاش کن تا به آسایش برسی. اگر طالب آسایش و آرامش هستی بکوش تا بیشتر داشته باشی. هرچه داراتر خوشبخت تر، هرچه ثروتمندتر آسوده تر... .

او در این وسوسه دائمی خویش ـ درگوش فرزند آدم ـ  یک دروغ را بر ذهن وی نقش می زند که: آسایش و آرامش برابرست با جمع مال و اموال...آنگونه که کمتر کسی متوجه این سفسطه شده و نیرنگ پشت آن را می خواند.

 فرد همه فرصت های زندگی را برای جمع آوردن اشیاء در گرد خود صرف کرده، پیمانه عمر را که به سر برد تازه در می یابد خوشبخت نیست و آرامش و آسایشی در هیچیک از آنچه تهیه کرده، نبوده و نیست، و تازه می فهمد که چه به بیراهه شتافته و نشانی مطلوب را به اشتباه رفته است!

آرامش و آسایش موهبتی است که خداوند آن را در جایی غیر از این جهان تعریف کرده، گوهریست در صدفی که نامش بهشت است! 

دوستان خداوند آنان که با مولا و صاحب اختیار خویش امام عصر عج پیوند محبت دارند و از از ارشاد و دلالتش پیوسته بهره مندند، هرگز فریب وسوسه های شیطان را نمی خورند؛ آنان سعی و همت خویش را در دنیا، برای آخرت قرار داده و به آبادانی سرای دائمی خویش می پردازند.

مولا امام زین العابدین علیه السلام ضمن روایتی می فرمایند:

«كسى كه به دنبال ثروت و اموال و وسعت در زندگى دنيا مي رود مقصودش رسیدن به آسايش است و حال آن که آسايش نه در دنيا خلق شده و نه‏ براى اهل دنيا! آسايش فقط در بهشت آفريده شده است و براى اهل بهشت، و ناراحتى و زحمت در دنيا آفريده شده‏اند و براى اهل دنيا، وهر كسى را يك كاسه از دنيا دادند دو مقابل آن حرص به او دادند و هر كه از دنيا بيشتر بدست آورد، نيازمندى‏اش فزونتر خواهد بود زيرا در نگهدارى ثروتش به مردم محتاج است و به هر وسيله‏اى از وسايل دنيوى احتياج پيدا مي كند.

پس در ثروت دنيا آسايش نباشد ولى شيطان در درون فرزند آدم وسوسه مي كند كه آسايش با جمع كردن مال به دست می آید و با این وسوسه او را در دنيا به ناراحتى سوق می دهد و در آخرت به پاى حساب.

سپس فرمود: دوستان خدا هرگز زحمت دنيا را براى دنيا نكشيدند بلكه زحمت در دنيا را براى آخرت كشيدند. سپس فرمود: هان! كسى كه غم روزى خورد يك گناه بر او نوشته مى‏شود، عيسى مسيح به حواريين چنين گفت: كه دنيا پلى بيش نيست از آن بگذريد و به آباديش نپردازيد.»

(خصال-ترجمه فهرى، ج‏1، ص: 75)

منوی اصلی

ذره بین

آآگاه باشید! شیطان راه های خویش را برایتان آسان جلوه می دهد تا از او پیروی کنید.

نهج البلاغه، بخشی از خطبه ۱۳۸
حضرت امیرالمومنین علی (ع)