نام کاربری:   کلمه عبور:        کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟  |  ثبت نام

فتنه  و شیطان


فتنه! این واژه  شما را به یاد چه می اندازد؟

بلای بی سابقه ؟ حادثه ناگهانی؟ واقعه شوم ؟ درسر؟ یک گرفتاری غیر منتظره؟ همه آن رخ داد هایی که اضطرار و درمانگی به همراه آورده، انسان را در وضعیتی قرار می دهند که به نیرو و توان خود امکان خارج شدن از آن نیست!

البته فتنه همیشه از همان آغاز در قالب یک واقعه ناگوار به سراغ ما نمی آید، بلکه می تواند پشت یک جریان مطلوب پنهان باشد، یک موقعیت استثنایی برای موفقیت و ارتقاء جایگاه اجتماعی و کسب ثروت و پیشنهاد یک  فعالیت اقتصادی، فرصت شغلی و انتخاب آینده، یا قرار گرفتن در جایگاه یک قضاوت و داوری ....

اما بعد از آن که گام های نخستین را با خوشبینی  و رضایت برداشتی، به ناگاه متوجه می شوی که حقیقت آن چیزی نیست که می پنداشتی .

همه ما تلخی چنین حوادثی را در گوشه ذهن خود داریم و از یاد نمی بریم که همیشه دستی در کار است و آن نیست مگر دستان سیاه شیطان رجیم!

عصر غیبت با فتنه ها گره خورده و فتنه با شیطان!

عصر غیبت یعنی زمانی که مولایمان امام زمان عج حاکمیت جهان را به دست نگرفته و اوضاع و احوال جهان همچنان نابسامان است. کارگزاران شیطان درحال جولان اند، زشتی و پلشتی می پراکنند، آشوب و بلوا ایجاد می کنند و جنگ و نا امنی و دزدی و جنایت و... .

امام محمد باقر عليه السّلام فرمود: اى جابر قائم ظهور نمي كند مگر هنگامى كه شهرها را فتنه و آشوب فرا گرفته باشد، و مردم راه فرار بجويند ولى راهى پيدا نكنند... .

(مهدى موعود-ترجمه جلد سيزدهم بحار ص : 1055)

در این چنین شرایطی هر آن ممکن است اتفاقی بیفتد که درکشاکش آن ایمان و اعتقاد تو در بوته آزمایش قرار گرفته و شیطان مجالی برای ربودن آنها به دست آورد، ضعف و ناتوانی تو در بیرون آمدن از مهلکه ها، فرصت مناسبی است برای او تا با القائات خود تو را سست کند و نا امیدی را به جانت بیندازد و یا راه و چاره ای پیش پایت قرار دهد که با رضای الهی فرسنگ ها فاصله دارد.

فرق نمی کند که این گرفتاری یک مشکل شخصی و خانوادگی باشد، یک بدهکاری، اختلاف و مجادله فامیلی، یک رویداد تلخ از جنس حادثه پیش بینی نشده یا بیماری یا یک رخ داد اجتماعی مانند هجوم دشمنان خارجی و فتنه تروریست های داخلی و نا امنی های خلافکاران  و مجرمان در گوشه و کنار شهرها... هرچه باشد همواره در کمین ماست و همواره قدرت ایمان و پایداری مان را به محک می کشد همواره بیم سقوط و از کف دادن باورهایمان را در پی دارد.

لذاست که می گوییم  فتنه آن ورطه ایست که ایمان در معرض آزمون قرار می گیرد، شیطان با القائات و وسوسه ها و راهکارهای فریبنده، تو را به سمت خود می کشد و کافیست تا یک آن و فقط یک آن تصمیمی بگیری و حرکتی انجام دهی که او را به مقصود برسانی و آنچنان شوی که می خواهد.

تا غیبت باقی ست، شیطان و فریب هایش نیز هست.

در این جهان پراشوب که رنگ ها بسیار به هم نزدیک است، رنگ های رحمانی و شیطانی به هم شبیه شده اند و مسیر حق و ناحق از کنار هم می گذرند چگونه می توان تشخیص داد آن چه پیش روی ما قرار گرفته یک سکوی پرواز است یا یک دام شیطانی؟!

اگر از دامی به سلامت عبور کنی معلوم نیست از بعدی نیز چنین توفیقی داشته باشی.

امام صادق ع:

... بدان كه شيعيان ما در زمان غيبت قائم در فتنه و حيرت واقع مي شوند درين هنگامه تنها خواص شيعه در هدايت پا برجا مي مانند بار الها شيعيان را درين امتحان و آزمايش كمك فرما... .

 (ارشاد القلوب-ترجمه رضايى، ج‏2، ص: 373)

نه آن که اصلا راه نجاتی نباشد بلکه هست و قطعا  هست شاهراهی که خداوند برای بندگان باز کرده و چتری که  بالای سرشان گسترده ...

وقتی خطر تا این حد عظیم و نزدیک است دستگیره نجات نیز باید به همان نسبت محکم ومطمئن باشد.

در کتاب مکیال المکارم به این مطلب پرداخته در ضمن روایتی از امام حسن عسکری ع که فرموده ...ای احمد بن اسحاق او(مهدی عج) در این امت به سان خضر و ذوی القرنین است. به خدا قسم غایب می شود غایب شدنی که در آن زمان از هلاکت نجات نمی یابد، مگر کسی که خداوند عزّوجل او را بر اعتقاد بر امامتش ثابت قدم بدارد و در دعا کردن برای تعجیل فرج توفیقش دهد. (کمال الدین ج2/384)

مؤلف محترم معتقد است که از جمله آثار و برکات دعا کردن جهت تعجیل در فرج نجات از فتنه های آخر زمان و دام های شیطان می باشد.

وقتی دعا کردن برای ظهور را برنامه همیشگی و اصلی ترین وظیفه زندگی خود قرار می دهید عملا یکی از همان شیعیان خاصی خواهی شد که امام حسن عسکری ع یاد نمودند. بی شک دعا کردن برای ظهور، از جنبه های مختلف باعث رانده شدن شیطان می گردد از جمله این که :

 ـ دعا و خیر خواهی متقابل امام عصر ع را به دنبال خواهد داشت وآن بزرگوار خود دشمن آشکاری را که کسی جز امام قدرت راندنش را ندارد از ما دور ساخته وسوسه ها و فتنه گری هایش را باطل خواهد نمود.

ـ دیگر این که شیطان جرأت نزدیک شدن به حجت و نماینده خداوند را ندارد و نیرنگ هایش بر روی او کار ساز نیست لذا هر قدر به امام زمان عج نزدیک تر باشی بیشتر در حریم امن ایشان قرار گرفته از دسترس شیطان دور می شوی. دعا و نیز همه وظایفی که ما نسبت به امام زمان خود انجام می دهیم ما را به او نزدیک تر و از شیطان و حزب او دور تر می نماید.

ـ وقتی مومن سرگرم دعای خالصانه برای تعجیل در فرج می شود ذهن و روح او نورانی و مطهر گشته از این که با گناه و معصیت به شیطان نزدیک شود و قلب و روح خود را خانه وسوسه های او قرار داده و به دام فتنه های او بیفتند مصون می ماند.

ان شاء الله دعای صادقانه مومنین به زودی مورد اجابت قرار گرفته و با امضای فرج و ظهور مصلح جهانی، شیطان و یارانش به دست آن حضرت نابود شده دفتر فتنه ها و حیله هایش برای همیشه بسته و همگان نجات می یابند.

منوی اصلی

ذره بین

هیچ چیز بر ابلیس و لشکریانش دشوارتر نیست از این که برادران ایمانی با یکدیگر دیدار کنند و همانا دو مومن با یکدیگر دیدار می نمایند، پس خداوند را یاد کنند و سپس فضائل ما را یادآوری نمایند، در این حال گوشت سالمی بر صورت ابلیس باقی نمی ماند، تا جایی که روح پلیدش به التماس می افتد از فرط آن که درد می کشد، پس فرشتگان آسمان و خزانه داران بهشت متوجه می شوند و او را لعنت می کنند تا این که هیچ فرشته ی مقربی باقی نمی ماند مگر این که او را لعنت کند. پس زبون و حسرت زده و رانده شده می گردد.

مکیال المکارم/ج۲/ص۲۳۴
امام موسی کاظم (ع)