نام کاربری:   کلمه عبور:        کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟  |  ثبت نام

بار خدايا، بر محمد و خاندانش درود بفرست و قرآن را در تاريكى شب مونس ما گردان و در برابر كشش ها و گرايش هاى شيطان‏ و خاطرات وسوسه‏ انگيز، نگهبان ما قرار ده. و چنان كن كه قرآن پايهاى ما را از سپردن راه معاصى باز دارد و زبان را از گفتن سخن باطل- بى‏هيچ آفتى كه زبان را رسيده باشد- لال گرداند، و اعضا و جوارح ما را از ارتكاب گناهان مانع آيد و طومار عبرتها را كه به دست غفلت پيچيده شده پيش روى ما بگشايد، تا عجايب قرآن و مثل ها و قصه‏ هاى هشدار دهنده آن- كه كوه هاى سخت از تحمل آن ناتوانند- به دل هاى ما راه يابد.

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ اجْعَلِ الْقُرْآنَ لَنَا فِي ظُلَمِ اللَّيَالِي مُونِساً، وَ مِنْ نَزَغَاتِ الشَّيْطَانِ وَ خَطَرَاتِ الْوَسَاوِسِ حَارِساً، وَ لِأَقْدَامِنَا عَنْ نَقْلِهَا إِلَى الْمَعَاصِي حَابِساً، وَ لِأَلْسِنَتِنَا عَنِ الْخَوْضِ فِي الْبَاطِلِ مِنْ غَيْرِ مَا آفَةٍ مُخْرِساً، وَ لِجَوَارِحِنَا عَنِ اقْتِرَافِ الْآثَامِ زَاجِراً، وَ لِمَا طَوَتِ الْغَفْلَةُ عَنَّا مِنْ تَصَفُّحِ الِاعْتِبَارِ نَاشِراً، حَتَّى تُوصِلَ إِلَى قُلُوبِنَا فَهْمَ عَجَائِبِهِ، وَ زَوَاجِرَ أَمْثَالِهِ الَّتِي ضَعُفَتِ الْجِبَالُ الرَّوَاسِي عَلَى صَلَابَتِهَا عَنِ احْتِمَالِهِ.

 

 (باب سى و نهم در وسوسه‏) حضرت صادق (ع) فرمود: شيطان‏ در راه وسوسه كردن برقرار و پابرجا نمى‏ شود مگر آنكه انسان از ذكر پروردگار متعال اعراض كرده و فرمان‏ ها و دستورهاى الهى را خوار شمرده و بر نواهى و مناهى او تكيه زده و از علم و آگاهى و احاطه خداوند متعال غفلت بورزد؛ و وسوسه در زمينه معرفت عقل و تمايل به عالم طبيعت از خارج قلب وارد قلب مى‏ شود، و چون جنبه طبيعت و شهوات مادى بر جنبه عقل غالب شده و توجه و معرفت عقل رخت بربست، وسوسه چنان محكم و برقرار مى‏ گردد كه به مرحله كفر و ضلالت منتهى مى‏ شود.

و خداوند متعال به لطف و مهربانى بندگان خود را به سوى خود دعوت فرموده، و دشمنى و عداوت شيطان را به آنان معرفى نموده است، مى‏ فرمايد: شيطان دشمن محكم و آشكارى است با شما. و باز مى‏ فرمايد: شيطان دشمن شما است پس او را دشمن خود قرار بدهيد.

(مصباح الشريعة / ترجمه مصطفوى، متن، ص: 163)

 

- دیدی فلانی  دیروز تو مهمونی چه رفتار بدی با تو داشت ؟

- تو باید این عمل اون رو تلافی می کردی باید جواب توهینش رو می دادی.... پاشو همین الان یه زنگ بهش بزن!

- ...این پیشنهاد همکاری رو پیگیری کن سودش خیلی زیاده.

- به اون چیزایی فکر کن که می تونی با پولش بخری... .

- یادت باشه  امروز موقع برگشتن از اداره  جلو همکارت یه ویراژ بدی تا  ببینه چه ماشین شیکی خریدی !

این موجود پیچیده ای که خداوند به عنوان دشمن در موردش به تو هشدار داده ، فکر و ذهنت جولانگاه همیشگی اوست و تو از صبح تا شب در محاصره وسوسه های او هستی...

به راستی چطور این کار رو می کنه؟!

 یعنی واقعا از دستش راه خلاصی نیست؟!

کاش ذهن یک در داشت و آدم اون رو به روی وسوسه ها ی شیطان می بست... .

****

حقیقت اینست که آن چه ما نام وسوسه بر اون می گذاریم چیزی نیست جز قایق سواری شیطان بر امواج خیالات و اوهام ما ...

وقتی در دریای رویاهای خود غوطه ور شده، به هرجا که دوست داریم سر میزنیم از معاشرت دوستان  لذت برده و یا به انواع  لذایذ نفسانی سرگرم می شیم، در عالم خیال کینه می ورزیم و می جنگیم و دشمنانمون  را سرکوب می کنیم.... ؛ ابلیس در همه این احوال مراقب و گوش به زنگ ماست. در هر لحظه موجی از اندیشه های شیطانی را به سمت تخیلات نفسانی ما رانده و خواسته هایش را القاء می کند، وسوسه های او چنان با فکر و خیال ما در می آمیزه که نمی فهمیم این ما نیستیم ... این فکر و اندیشه ما نیست... این مقصد و تصمیم مانیست...

اگر بتوانیم، جریان خیالات و اوهام گناه آلود و سیر در خاطرات را  تا جای ممکن در ذهن خود متوقف کنیم،

شیطان نیز نخواهد توانست قایق وسوسه را بر امواج تخیلات ما شناور سازد .

این که دائم به یاد خدا باشیم و با زبانمان ذکر بگوییم و دست و اعضا و جوارحمان مشغول اموری باشد که مورد رضایت خداست و اوقات شبانه روزمان به گونه ای صرف شود که مجالی برای خیال بافی و اشتغالات ذهنی پوچ و بیهوده، باقی نماند و...دیگر مجالی برای وسوسه شیطان باقی نمی ماند و امید این دشمن وسوسه گر از ما نا امید می شود.

 

منوی اصلی

ذره بین

همانا ابلیس دشمن خدا، چهار بار از شدت بیچارگی نعره کشید:
یک: روزی که ملعون شد.
دو: روزی که به زمین هبوط کرد.
سه: روز بعثت پیامبر اکرم(ص).
چهار: روز غدیر

(بحار الانوار، ج۶۰، ص۲۴۲)
امام باقر(ع)